CHP’den Milletvekilleriyle Bergama’ya İki Günlük Çıkarma - Yücel: İlk Seçimde Sömürü ve Talan Düzenine Son Vereceğiz  
04.08.2021
1021
Yazı Boyutu: A- A+

CHP İZMİR’DEN BERGAMA DA SES GETİREN MESAJLAR

Cumhuriyet Partisi İzmir İl Başkanlığının başlattığı ve Milletvekilleri ile birlikte Bergama’da iki gün sürecek çalışmaların ikinci gününe yapılan basın açıklamasıyla başlandı. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve CHP İzmir milletvekillerinin ortaklaşa yaptığı basın açıklamasında önemli mesajlar verildi.

Basın açıklamasında konuşan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Bergama çalışmaları kapsamında ilk gün 22 köyün ziyaret edildiğini ifade ederek “ Çiftçinin ürettiği ürünlerin değerinde satılamadığı ya da çiftçinin elinde kaldığı bizzat köylülerimizce dile getirilmiştir. Köylümüz, çiftçimiz yüksek girdi maliyetleri altında ezilmiş ve üretemez hale getirilmiştir” dedi. Yücel açıklamasında şunları dile getirdi;

YÜCEL, İLK SEÇİMDE SÖMÜRÜ VE TALAN DÜZENİNE SON VERECEĞİZ

Sayın Basın Mensupları, Değerli Bergamalı Hemşehrilerimiz,  Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı olarak düzenlediğimiz iki günlük Bergama programımız kapsamında, İl yöneticilerimiz, İzmir Milletvekillerimiz ve Bergama ilçe örgütümüzle birlikte başta Bergama köyleri olmak üzere meslek odaları ile bir araya gelip Bergamalı hemşehrilerimizle bir birimizi dinledik. İzmir Milletvekillerimiz Atila SERTEL, Bedri SERTER, Mahir POLAT, Kamil Okyay SINDIR, Özcan PURÇU ile birlikte 22 köy ziyareti gerçekleştirdik.   Bergama programımız bugün ziraat odası ziyareti, sanayi sitesi ziyareti ve yine köy ziyaretleriyle devam edecek. 

İzmir Milletvekillerimizle birlikte köylerde çalışma yaparken covit19 küresel salgınında köylerdeki üreticinin desteklenmediğine, hastalık koşullarında kısıtlamalardan muaf tutularak çalışmak zorunda bırakılan çiftçinin ürettiği ürünlerin değerinde satılamadığı ya da çiftçinin elinde kaldığı bizzat köylülerimizce dile getirilmiştir. 

Köylümüz, çiftçimiz yüksek girdi maliyetleri altında ezilmiş ve üretemez hale getirilmiştir. İthalata yönelik tarım politikası, Türk Lirasının döviz karşısında adeta erimesi ve 128 milyar doların buharlaşmasıyla halkımız temel gıda maddelerini alamaz hale gelmiş ve adeta hayatta kalma mücadelesi vermeye başlamıştır. Küresel salgınla mücadele eden halkımız, liyakatsiz ve birkaç maaş alan yöneticiler nedeniyle bir de ekonomik buhranla mücadele etmek zorunda kalmıştır.  Bu kötü gidişatı Bergamalı hemşerilerimizle, esnafımızla, köylülerimizle, çiftçimizle ve dostlarımızla birlikte değiştireceğiz. İlk seçimde, saray değil, bilgi üreten, 5’li çeteyi değil çiftçiyi destekleyen kamucu, toplumcu yönetim anlayışını liyakatli kadrolarla oluşturacak, sömürü ve talan düzenine sandık eliyle son vereceğiz.

BERGAMALILAR MEVCUT İLÇE BELEDİYESİNDEN UMUDUNU KESMİŞ

Yaptığımız incelemelerde, görüşmelerde şunu tespit ettik. 2,5 senedir bırakın köylere hizmet götürmeyi, kent merkezini dahi yönetemeyen bir belediyecilik anlayışı Bergama’yı yönetiyor. Bergama kent merkezinin büyük bir yol problemi mevcut. Temas kurduğumuz herkes yol probleminden yakınmakta. En net şekilde ifade etmek gerekirse Bergamalılar mevcut İlçe belediyesinden umudunu kesmiş durumda.   2014’te yürürlüğe giren Bütünşehir yasası kapsamında, belde belediyelerinin kapatılması ve köy tüzel kişiliğinin kaldırılması konusunda en büyük mağduriyeti yaşayan kentlerden biri Bergama’dır. Bunun da ötesinde köylülerin üretim arazilerini, tarihi tekstil fabrikasını parsel parsel satmaya çalışarak bütçe denkleştirmeye çalışan belediye yönetiminin, tıpkı geneldeki AKP iktidarı gibi satmak, harcamak ve buharlaştırmak üzerine kurulu yönetim anlayışı Bergamalıları bezdirmiş. 

Umuyoruz ki Bergamalıların haklı ve insani taleplerine birileri; çay atarak cevap vermez. Yerel seçim üzerinden 2,5 yıl gibi kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen gördük ki Bergamalı hemşerilerimiz halkçı belediyeciliği çok çabuk özlemiştir. Büyükşehir Belediyemizin köylerde yapmış olduğu çalışmaları görünce gururlandık. Birçok köyümüzde yol, kanalizasyon ve içme suyu çalışmaları devam etmekte. Bu çalışmaların bitmesiyle birlikte yapılacak ilk yerel seçimde Bergamalıların özlediği Cumhuriyet Halk Partisi belediyeciliğine tekrar kavuşacaklar.  

ORMANLAR YANIYOR CUMHURBAŞKANI ÇAY DAĞITIYOR, BAKAN BELEDİYEYİ SUÇLUYOR

Bir haftadır süren Orman yangınlarıyla ilgili konuşan CHP İzmir İl Başkanı Yücel, geçtiğimiz yıllarda İzmir yangınına boş boş bakan tarım ve orman bakanı, bugün yine aynı şekilde güneş gözlükleriyle ormanların yanışını izlemekte, Cumhurbaşkanı da insanlara çay fırlatmaktadır” diyerek şu açıklamalarda bulundu;

Değerli Basın mensupları; Özellikle son bir haftadır Türkiye’nin dört bir yanında başlayan ve her ne hikmetse söndürülemeyen orman yangınları tüm Türkiye’yi kaygılandırıyor. Ormanlarımız yanıyor, ağaçlarımız yanıyor, insanlarımız yanıyor, geleceğimiz yanıyor ama yangınlar bir türlü söndürülemiyor.  Tarım Orman Bakanı; işgal ettiği bakanlığın görev ve sorumluluklarını unutmuş açıklama yapıyor, “yangın söndürmek belediyelerin görevi diyor”, Yangın bölgesini ziyaret eden Cumhurbaşkanı; insanlara çay fırlatıyor.   Türk Hava Kurumuna kayyum atayanlar, geçtiğimiz yıllarda İzmir yangınına boş boş bakan tarım ve orman bakanı bugün yine aynı şekilde güneş gözlükleriyle ormanların yanışını izlemektedir. Biz ülke yanıyor derken, ekonomik çıkmazı ve tek adam sisteminin bir padişahlık rejimi olduğunu vurgulamak istiyorduk. Ancak AKP iktidarı basiretsiz ve liyakatsiz yöneticileriyle ülkeyi gerçekten yakıyor. Yanan ormanları söndürmek yerine günlük kirası 1,3 milyon olan Rus uçaklarına ülkeyi teslim etmiş durumdalar ve Türk Hava Kurumunun uçaklarını eski diyerek kullanmamaya devam ediyorlar. 

GENEL BAŞKANIMIZIN AÇIKLAMALARI DİKKATE ALINMALI THK UÇAKLARI AKTİF HALE GELMELİ

Eğer bu yangınlar bir an önce söndürülmek isteniyorsa Genel Başkanımız Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’nun Büyükşehir Belediyelerine uçak kiralama yetkisi verilmesi çağrısı ve 11 Büyükşehir Belediye Başkanımızın Türk Hava Kurumunun yangın söndürme uçaklarını aktif hale getirmeye hazır olduklarına dair açıklamaları iktidar tarafından dikkate alınması gerekmektedir.  Yangında 8 vatandaşımız hayatını kaybetti. Dün de Bergama Tırmanlar Köyünde yaşayan ve yangın söndürme çalışmalarına destek olmak için Manavgat’a giden ve görev başında hayatını kaybeden Erdal TOVKA’nın acılı ailesine taziye ziyaretinde bulunduk. Ben yangında hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza ve kamu görevlilerine Allah’tan rahmet acılı ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum. 

MİLLETVEKİLLERİNDEN ERKEN SEÇİM, BAKIRÇAY VE KOZAK YAYLASI MESAJLARI

Bergama programı kapsamında iki gündür köy ziyaretleri gerçekleştiren ve Sinil Toplum Kuruluşlarını ziyaret eden CHP İzmir milletvekilleri de yapılan basın toplantısında Bergama ve bölgeye ilişkin mesajlar verirken, erken seçim çağrısı da yaptılar. Yaşanan orman yangınlarıyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan CHP İzmir Milletvekilleri, açıklamalarında şunları söyledi;

 

MAHİR POLAT: TARIM BAKANI KOZAK YAYLASI İÇİN HİÇBİR ADIM ATMADI

Bergama’ya her geldiğimizde savrulan yönetilemeyen Türkiye’yi görüyoruz. Suyuna, ağaçlarına dokunulmuyor. Yerel iktidar halkın mallarının yağmalandığına tanık oluyoruz.  Bergama Kozak Yaylası’ndaki fıstık çamlarıyla ilgili iki üç yıldır köylülerle birlikte çalışma yürütüyoruz. Tarım bakanı orası için hiçbir adım atmış değil. Bergama yüzde 90’ını üretiyor Türkiye’de üretilen çam fıstığının. Onda bire düşmüş bir üretim var. 16 köyde yaşayan on bin nüfusun bir feryadı var. Sadece büyükşehir belediyesi seslerini duydu, bir çalışma yürütüyor. Yeterli değil. Bakanlığın el uzatması gerekiyor. Yine susuzluk büyük bir problem. Bir tane AKP’ye yakın özel bir çiftliğe köylüye verilmeyen su, oraya aktarılıyor. Bakanlık utanmadan, ücreti mukabilinde 10 bin metreküp suyun o çiftliğe aktarıldığını belirttiler. Biz Bergama’ya ve Türkiye’ye lazımız. Bergama’dan götürülen bir sanat eseri yurt dışında. İktidar bir çalışma yapmadı hala. Bizim iktidarımızda Bergama sunağını buraya getireceğiz. Özellikle Bergama’ya pozitif ayrımcılık yapıyoruz, yapacağız 

KAMİL OKYAY SINDIR: MİLYARLIK ÜÇ YATIRIMA 3 BİN LİRA ÖDENEK AYIRDILAR

Bergama tarım kentidir. Dünyanın en kaliteli pamuğunu üreten bir kent.  Kutsal kitaplara adı giren bir kent. Maalesef bugün hak ettiği yerde kesinlikle değil. Hükümet yani o tek adam, yani saray herhalde Bergama’yı ülkenin bir ilçesi olmaktan çıkarmış. 2020 yılı kamu yatırımlarına bakıyorum; üç tane temel yatırım var. Biri Bergama-Soma demir yolu etüt proje işi. 11 milyon 748 bin TL kaynak ayrılmış. Şu ana kadar hiçbir harcama yapılmamış 2018 yılından bu yana. 2020 yılında ayrılan ödenek bin lira. 2022 yılında bu işin bitmesi gerekiyor halbuki. 2.; Aliağa-Çandarlı-Bergama İZBAN hattı. Bu hattı yapması gereken DDY.  Büyükşehir belediyemiz hat oluşunca istasyonlarını yapacak. Bu yatırımın bugünkü değeri, 2015yılında proje devreye konmuş, başlangıç ödeneği 1 milyar 154 milyon 484 bin lira. Peki, o günden bugüne projede 96 bin lira harcanmış. 2021 yılında bu projeyle ilgili bakanlık ne yapacak? Hiçbir şey. Bin TL ödenek ayrılmış. İzmir’in ulaşımına katkı koymak gibi bir derdi, niyeti yok. 3. Proje. Bergama-AKHİSAR karayolu. Bu proje 2024 yılında bitmesi gerekiyor. 2020 yılında bin TL ödenek ayrılmış. Yani 3 kamu yatırımına bin TL’lik toplamda 3 bin TL’lik ödenek ayrılmış. Bergama’yı İzmir’den ayırmaya çalışan bir anlayış var. Memleket yangın içinde. Hepimiz yanıyor, ciğerlerimiz yanıyor, insanlarımız ölüyor. 3 tane uçak kiralamışız. Tarım bakanı diyor ki, biz ihale yapmadık,  kiraladık. Sanki kiralamayı ihalesiz yapıyor da. Bu uçakların sahibi özel sektör. Niye birilerine para veriyoruz. Yunanistan 38 tane uçağa sahip iken bizim bir tane uçağımız yok. Türkiye büyük devlet ama yönetenlerin acziyeti ortada. Yanan orman ve eko sistem canlarımız değil sadece geleceğimiz. Bunun da bir sorumlusu olacaktır. Çevre ve şehircilik bakanlığının aklı fikri ranttadır. Bergama sahipsiz değil. CHP Bergama’ya sahip çıkmaya devam ediyor.

BEDRİ SERTER: O ÇAYIN MUTLAKA TEMİZLENMESİ GEREKİYOR

Bergama çok önemsediğimiz bir kentimiz. Son 2,5 yılda Sümerbank fabrikası var, 189 dönüm arazi. Buraya belediye el koymak istedi, TOKİ konutları yapmak için. Orası bir meslek lisesi, Bergama’nın üniversiteye ihtiyacı var. Ya Dokuz Eylül Üniversitesine ya da Ege Üniversitesine bağlayalım burayı dedik. Tarım, arkeoloji ya da tekstil olabilir. Orası için bütün mücadeleyi yapıyorum. Ortasında stadyum var. Etrafında yüze yakın esnaf var ekmek yiyen. Burasını tutturdular Millet Bahçesi yapacağız diye. Projeleri belediye meclis üyelerine göstermediler bile. Yüz esnafı yok ederek 32 dükkanlık bir proje ortaya koydular. Park olması gerekir tabi ama esnafa bir yer göstermek mecburiyetinde belediye. Takipçisiyiz bunun da. 13 soru önergesi veren bir milletvekiliyim Bergama ile ilgili. Burada bir susuzluk sorunu vardı. Bakırçay’ın aktığı yere indik, video çektik. Ayaklarımın kaşıntısı geçmedi. Orası bir felaket. Tarım ve çevre bakanlığını göreve davet ediyorum. O çayın mutlaka temizlenmesi gerekiyor. Oradan marul, roka geliyor.  Satışa çıkarılan araziler var. Köy arazilerini satışa çıkarıp bir şekilde belediyeye katkı koysunlar istediler. Buraları sattırmayacağız kesinlikle. Arkasındayız. Köylümüze kiraya verilecek, 200 yıllık sistem neyse öyle yürüyecek

ATİLA SERTEL: HERKES KENDİ ORMANLARINI KORUMAK İÇİN UÇAKLA DONANMIŞ. BİZİMKİ SEFA SÜRMEK İÇİN.

Bergama’da iki gün süren bir çalışmayı organize ettikleri için il başkanlığımıza teşekkür ediyorum. Hakikaten tek adam yönetiminin ülkenin ilçelerine olduğu gibi ülke tarihinde çok önemli olan kültürlerin beşiği Bergama’yı da gözden çıkardıklarını görüyoruz. Çünkü bunlar halkı, insanları, tarım kesimini, emekçiyi, emeklileri, işçileri sevmiyorlar.  Sevdikleri ve saydıkları kesim beşli çete başta olmak üzere yandaş müteahhitler. Yandaş medya kuruluşları. Ziraat Bankası’ndan örnek vermek istiyorum size, genel müdürünün yüzüne söyledim KİT komisyonunda; 26 yıllık genel müdürüsün. Demirören Grubu’nun medya sahibi olması için 750 milyon doları nasıl takır takır saydınız? Tüpçüye 750 milyon dolar veren banka çiftçiye 50 bin lira kredi için toprağını, traktörünü ipotek ediyor. 45 bin lira vermek için zulüm ediyorlar çiftçiye. Artık Ziraat Bankası çiftçinin bankası olmaktan çıkmış tüpçünün bankası olmuştur. Nokta. Dün dram yaşadık. Erdal Tovka. Yangında canını kaybeden 38 yaşındaki bu genç kardeşimizin eşi ve evlatları yalnız kaldı. Anne babasını ziyaret ettik. Tırmanlar Köyü’nde bir dram yaşanıyor. Bu iktidar sorumlu bu dramdan. Anne babasının aldığı yoksulluk maaşı 740 lira. Kendin şatafat içinde yaşayacaksın, 13 uçak, 248 makam aracın olacak, Demirel ve Sezer’in sadece iki makam aracı vardı. 13 uçak, 248 makam aracı ile ne yapıyorsun? Küçücük Yunanistan’ın 38 uçağı var. Herkes kendi ormanlarını korumak için uçakla donanmış. Bizimki de sefa sürmek için uçakla donanmış. Otluk’ta 600 odalı saray yapıyor. Ahlat’ta 90 trilyonluk saray yapıyor. İstanbul’da Dolmabahçe, Topkapı Sarayı’nda yaşıyor. Ankara’da bin odalı sarayda yaşıyor. Bu ne doymak bilmez bir yapıdır. Türkiye senin ailenle yaşayan, şatafatını sürdürmek için var olan bir ülke değil. Yeter artık. Gübreyi kiloyla alamıyor çiftçi, hayvancı yem alamıyor. Türkiye’yi bitirdiler, yakıyorlar. En kıymetli yerlerdeki ormanlarımız yanıyor. Hepsi denize nazır. İki gün önce kararname çıkıyor; yanan yerlerde yetki Turizm Bakanında. Doğru değil. Bu iktidardan kurtulma zamanı gelmiştir. CHP iktidarında garibanların, işçilerin, köylülerin, emeklinin, esnafın yanında olacağız. Birlikte üreteceğiz. Türkiye’yi beraber kalkındıracağız. Saraylarda değil, saltanatla israfla değil. Ekmek çok önemli evladım derdi rahmetli babaannem. Sütle bulamaç yapıp öyle yiyin derdi. Eski Türkiye imiş. Eski Türkiye’de insanlar mutluydu, yüzü gülüyordu.  25 milyon insan şimdi sosyal yardıma muhtaç hale geldi. Bir an önce seçime gidin, cesaretiniz varsa yüreğiniz varsa. Hodri meydan. Seçimden kaçılmaz, kaçmayın. Halk erken seçim istiyor. Ülkeyi yanmaktan, yıkılmaktan kurtaracak ülkeyi birlikte kurtarmak dileğiyle” ifadelerini kullandı.

İki gün sürecek, çalışmalara CHP Bergama İlçe Başkanı Mehmet Ecevit Canbaz, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, CHP İzmir İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Bergama ilçe Yönetim Kurulu üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri ile Kadın ve Gençlik kolları üyeleri katılıyor.

 

CHPnet

SİTELERİ